Історія Мукачево

Наше місто дуже старовинне та має багату історичну спадщину. Є артефакти, що доказують існування поселень на цій території ще за часів палеоліту, але точної дати заснування Мукачево ніхто не знає. Втім письмові згадки про цю місцевість з’являються вже у літописах, датованих ІХ сторіччям. При цьому достеменно відомо, що у Х-ХІ сторіччях Мукачево входило до складу Київської Русі, а потім піддавалося навалам половців і татаро-монголів, а у ХІІІ сторіччі взагалі перейшло у власність угорських феодалів. Саме вони й заснували на тутешніх територіях відомий замок Паланок, який сьогодні є одним із дуже цінних туристичних об’єктів.

Угорський період

У травні 1376 року Мукачево отримую статус міста, першим з усіх закарпатських поселень. Про це свідчить спеціальна грамота королеви Єлизавети.

З 1396 до 1414 року містом володіє князь Федір Корятович, який значно розвиває його, налагоджує торгівлю та ремісництво а також зміцнює замок. Після його смерті Мукачево переходить до володіння багатьох феодалів, доки у 1445 році не отримує Магдебурзьке право, основні положення якого надають йому формальну незалежність та можливості самоуправління.

Період військових бур

З 1526 року Мукачево затягує у вир політичних подій та стає предметом постійних спорів між трансільванськими князями, Габсбургами, польськими шляхтичами та іншими. Місто страждає від погромі мів, пожеж, розграбувань. З 1633 року їм володіє династія Ракоци, а з 1711 року воно переходить до Габсбургів, хоч і ненадовго. У 1728 році його отримує у подарунок граф Шенборн-Бухгейн.

Після того, як пала відома Бастілія, саме Мукачево стає загальноєвропейською політичною в’язницею, доки у 1848-1849 році, внаслідок Венгерської буржуазної революції, місцеві жителі самі не захоплюють замок, визволивши усіх ув’язнених.

Наприкінці ХІХ століття на тутешніх територіях спостерігається зріст промисловості та технічного прогресу – з’являються підприємства меблевої, легкої та харчової промисловості, будується залізниця.

Радянський період та наші дні

У 1919 році Мукачево було передано у владу радянського Союзу, але ненадовго. Буквально за місяць його окупували румунські війська, потім у 1920 році місто передалося Чехословаччині, а з 1938 року – Угорщині. Так тривало до 1944 року, поки радянські війська на увійшли до Закарпаття. За часів УРСР місто було промисловим центром.

С 1991 року Мукачево є територією незалежної України. Внаслідок багатої історії тут можна зустріти немало пам’яток – замок Паланок, замок Шенборнів, місцева ратуша, палац князів Ракоци та багато інших цікавих місць.